Byť sám

24.11.2022 07:26 ZO_YA

Len keď kráčaš sám prídeš na to, kto vlastne si.... Zapísala som vetu do knihy na vrchole hory, ktorú tak milujem. Nikdy som si nemyslela, že píšem svoj osud do hviezd na nasledujúcich pár mesiacov, možno rokov.

Samota ma zabíjala. Pred rokmi, keď som sa rozhodla opustiť dlhoročný vzťah a odísť do hlavného mesta som sa každým dňom utvrdzovala v tom, že som tvor spoločenský, priateľský a hlavne ľudomil. Viac na silu ako spontánne som sa snažila nadviazať po vzťahovom fiasku nejaký nový. Muži a aj ženy mi križovali cestu a odkrajovali mi z mojej duše. Niektorý po častiach, iný chceli viac. Myslela som si, že rozdávaním tela sa duša nasýti, no čím viac objatí ma čakalo v posteli, tým som sa cítila prázdnejšia. Nakoniec som aj tak ostala sama, objímajúc vankúš snívajúc o niekom tam vonku, kto verí v lásku tak ako ja. Nestalo sa tak.

Daniel mal priateľku, chodil za mnou iba keď mal chuť na živočíšny sex. Tvrdil, že je slobodný. Randili sme v Rakúsku aby nás náhodou jeho známi pri prechádzke Bratislavou nespoznali. Peter bol podnikateľ, ktorý obhajoval sex na jednu noc. Veď načo strácať čas, keď je účel vopred daný. Roba, Maďara s krásnymi očami, som odmietla za jeho pletky s kolegyňou na univerzite. Potom prišiel Jerguš, s postavou antického bojovníka, ktorý toho veľa nenahovoril. Ticho vraj lieči. Mňa však dostávalo do stále väčšej depresie. Strácala som sa vo vlastnej identite, rozdávala sa ako sa rozdávajú cukríky v lietadle, nechala sa rozobrať citovými upírmi, ktorí vďaka mojej naivite a úprimnosti prosperovali.... Na záver som si povedala, veď môj ex nebol predsa pri týchto hlupákoch tak strašný, a vrátila som sa do starých koľají.

Dnes už nie. Volím si byť sama. Chcem byť v procese spoznávania, sebapoznania. Chcem vedieť čo ma vzrušuje, čo mi chýba, čo milujem, čo ma robí šťastnou a naopak z čoho mi tečú slzy po tvári. Chcem vedieť kto som. Bez rozdávania, bez kradnutia identít, bez výčitiek a prirodzene.

Jedna múdra žena mi kedysi povedala, že každý vzťah v nás zanechá stopu a tá stopa s nami ide ďalej, prenášame ju do ostatných vzťahov až sa nakoniec strácame.. Na to, aby sme ju aspoň zahladili, potrebujeme čas. Čas byť sami. Pretože len čas nám pomôže zistiť kto sme a čo vlastne chceme. Vtedy som sa smiala, dnes s ňou súhlasím.

Komentáře uživatelů

Pro přidání komentáře se prosím přihlaste.

@Probert dakujem za úprimný komentár. S tym zrkadlom mas pravdu. Laske k sebe samej sa musím este naučiť.
Chápem ťa a obdivujem
Držím palce, ať to spoznávání netrvá roky.
Super texty Zoyka, aj ked tento posledny je na zamyslenie. Kazdy clovek ktoreho stretneme je nam zrkadlom a myslim ze aj prinosom v spoznani sameho seba. Len laska k sebe samemu vedie k laske od ostatnych. A ano k tomu je potrebne sebapoznanie, to je vsak nekonecny chodnik ;) Ak ta k sebelaske privedie chvilka samoty tak to stoji za to…