Rozum versus cit

25.12.2019 02:31 Author: Methos 0 comment views: 744x
Methos

Co z těchto dvou typicky lidských vlastností by mělo být nadřazeno v případě partnerských vztahů?

Pro romantické duše je odpověď asi jasná, tedy cit. Ale platí to vždy? Platí že pod tíhou citů by člověk měl jít a zahodit svůj dosavadní život? Co když tím ublíží? Co když si svůj život rozbije ve jménu něčeho, co může být pomíjivé?

Na druhou stranu pragmatik bude vždy hlasovat pro rozum. Je už tak nastavený. Jenže jakou hodnotu má něco, co pohromadě drží už jen ten pragmatismus?

Sám jsem vždy byl pragmatikem. Zajímala mne pouze fakta a data. Po třicítce jsem ale prošel evolucí. Vlastně né tak evolucí, jako pořádnou revolucí, která se dá přirovnat k nárazu do zdi. Poprvé po více než třiceti letech života jsem se zamiloval. Pragmatismus dostal poslední pomazání a myšlenky na něj marně plavali proti proudu romantiky.

Zní to jako sebepoznání s happyendem, ale to se bohužel nestalo. City a nově objevené romantické představy byly zadupány pragmatismem a rozumem na druhé straně.

Zdá se, že vesmír musí být vždy v rovnováze a čím více rozdá citu, tím více na druhé straně probudí rozumu. Problém je, že čím větší je rozestup mezi těmito lidskými vlastnostmi (v partnerském/mileneckém vztahu) tím více to pak bolí.

Voting

User comments

Please log in to add a comment.