U lesa...

4. lip 2026. · 361 views Gerlinde

Zastavili jsme u lesa.
Ne proto, že bychom to měli v plánu. Ne proto, že by někdo z nás řekl: tady. Spíš proto, že už cesta nemá pokračovat dál.
Bylo to u zámku.
Takové to místo, kde se lidé procházejí s mapou v ruce, s dětmi, se psy, s košíky na houby, s víkendovou samozřejmostí. Cesty byly plné kroků. Hlasy se občas nesly mezi stromy, někde zapraskala větev, někdo se zasmál, někdo zavolal psa zpátky k sobě.
A přesto tam byl les.
Ten svůj.
Hlubší než ruch kolem něj.
Voněl jehličím, vlhkou hlínou, listím, které už začínalo měknout pod nohama, a tím zvláštním temným tichem, které se nedá najít ve městě. Les není prázdný. Jen mluví pomaleji. Přes půdu, kůru, dech a stín.
Auto ztichlo.
Motor doběhl, ale mezi námi se něco rozběhlo.
Nebylo třeba nic říkat. Vlastně by slova překážela. Některá setkání mají svůj vlastní rytmus a ten se dá zkazit, když ho člověk začne vysvětlovat. Seděla jsem vedle něj a cítila, že vzduch v autě houstne. Jeho ruku na volantu. Moje koleno. Jeho pohled.
Ten pohled.
Mužský.
Díval se jako muž, který už ví, co se děje, jen čeká.
To je na tom nejhorší. Žena někdy ještě mluví rozumně, ještě si v hlavě připomíná lidi kolem, místo, čas, riziko, slušnost, všechny ty malé zábrany, kterými se drží pohromadě. Ale tělo už je o krok dál. Už odpovědělo. Už se zahřálo. Už přestalo čekat na větu, která by to dovolila.
„Je tady dost lidí,“ řekla.
Podíval se směrem k cestě mezi stromy.
„Ano.“
„Pejskaři. Turisti. Houbaři.“
„Ano.“
„Tohle není úplně dobrý nápad.“
Otočil se ke mně.
V očích měl ten nebezpečný klid. Ne výsměch. Ne tlak. Jen mužské vědomí, že někdy žena neříká ne — jen si potřebuje ještě naposledy připomenout, proč by měla.
„Tak mi řekni, ať jedu dál,“ řekl.
A tím otevřel dveře.
A já jimi neodešla.
Jen jsem se podívala z okna. Mezi kmeny se mihla dvojice lidí. O kus dál pes. V dálce barevná bunda. Svět tam byl. Blízko. Dýchal kolem nás.
A právě proto to pálilo víc.
Bylo v tom něco drzého. Něco, co by se nemělo. Ne kvůli nim. Kvůli sobě. Kvůli tomu, že dospělý člověk má umět počkat, odjet, najít vhodnější místo, vhodnější čas, vhodnější verzi svého vlastního chtění.
Jenže některé energie nejsou vhodné.
Jsou skutečné.
Otevřel dveře první.
Chladnější vzduch vklouzl do auta a přinesl s sebou vůni lesa. Vystoupil, obešel auto, a já chvíli zůstala sedět. Ne proto, že bych váhala. Spíš proto, že ten okamžik těsně před... Kdy ještě sedím uvnitř, upravená, rozumná, zdánlivě klidná — a venku už stojí muž, kvůli kterému se mi tělo chová úplně jinak než hlava.
Pak jsem vystoupila také.
Zavřela jsem dveře tiše.
Šli jsme pár kroků od auta. Ne hluboko. Jen kousek stranou, tam, kde remízek zhoustl, kde větve dělaly přirozenou clonu a cesta se stáčela jinam. Nebyli jsme schovaní úplně. Mohli jsme slyšet lidi. Občas zahlédnout pohyb mezi stromy. Občas se ozval hlas tak blízko, že se tělo instinktivně zastavilo.
A přesto jsme šli.
On přede mnou jen o kousek.
Já za ním.
Vnímal mě bez ohlédnutí. To muži někdy umí. Cítí ženu za sebou podle ticha, podle kroků. Nemusel se ptát. Stačilo mu, že jsem tam.
Zastavil u stromu, kde bylo víc stínu.
Otočil se.
A najednou bylo všechno jednoduché.
Ne bezpečné.
Ne rozumné.
Jednoduché.
Stál přede mnou a mezi námi nebyl žádný velký příběh, žádná výmluva, žádná věta, která by to uhladila. Jen les, auto za námi, lidé někde poblíž a moje tělo.
První dotek nebyl prudký.
Byl pevný.
Položil mi dlaň na pas, jako by si mě přitahoval zpátky do skutečnosti. Cítila jsem jeho prsty přes látku. Teplo ruky. Tlak. Klid. Ten zvláštní mužský způsob doteku, který nemusí spěchat, protože ví, že už překročil hranici.
„Pořád chceš odejít?“ zeptal se.
Měla jsem říct odpovědět.
Neodpověděla.
Místo toho jsem položila ruce na jeho hruď.
Abych cítila, že je skutečný.
„Ne,“ řekla jsem.
Bylo to tiché.
Ale dost.
Přitáhl si mě blíž.
Jeho tělo se dotklo mého a v tom kontaktu se les najednou přiblížil. Všechno bylo cítit víc. Jehličí. Vlhká zem. Kůra stromu za mnou. Jeho dech u mojí tváře. Moje vlastní srdce, které se rozběhlo tak prudce, že jsem si říkala, jestli ho nemůže slyšet.
Políbil mě.
Ne dlouze.
Ne něžně.
Tak, jako se líbají lidé, kteří už se na sebe dívali příliš dlouho a nemají chuť nic předstírat. Rychle se v tom objevilo horko. Ne to hladké, domácí, ložnicové. Tohle bylo jiné. Hrubší na okrajích. Živější. Vlhké od lesa, od nebezpečí, od vědomí, že kolem chodí lidé, kteří netuší vůbec nic — a přesto jsou až příliš blízko.
Někdo prošel po cestě.
Slyšela jsem kroky.
Ztuhla jsem.
On to ucítil okamžitě.
Zpomalil.
Neodtáhl se úplně. Jen zůstal se rty u mého spánku, s rukou na mém boku, s tělem tak blízko, že jsem se nemohla tvářit, že to jen čekáme, až člověk přejde. Jeho klid mě dráždil. I uklidňoval.
„Jsou pryč,“ zašeptal po chvíli.
„Ty to víš?“
„Slyším.“
„A kdyby ne?“
Jeho prsty se lehce pohnuly po mém pase.
„Tak mi řekneš, abych přestal.“
A zase ta věta.
Ten prostor.
Ta možnost říct dost.
Právě kvůli ní jsem nechtěla.
To je zvláštní paradox touhy. Když muž tlačí bez vnímání, tělo se zavře. Když muž nechá hranici otevřenou, žena někdy vstoupí dál sama.
A já vstoupila.
Políbila jsem ho tentokrát já.
Víc.
Pevněji.
Skoro rozzlobeně, protože měl pravdu, protože mě četl, protože mé tělo před ním říkalo věci, které bych nahlas ještě neřekla. Cítila jsem, jak se v něm něco změnilo. Jak mu ztěžkl dech. Jak jeho ruka na mých zádech ztratila část opatrnosti a nabrala jistotu.
Tohle byl mužský pohled zevnitř.
Ne jen: líbí se mi.
Spíš: vidím, že chceš.
A ženský pohled odpovídal jinak.
Ne: vezmi si mě.
Ale: zůstaň přesně tak blízko, abych si mohla vybrat znovu. Každým dechem. Každým pohybem. Každým přitisknutím.
Les dýchal kolem nás.
Stromy stály jako svědci, ale nebyly lidské. Nesoudily. Jen byly. Vlhká hlína pod nohama měla v sobě těžkou, lanýžovou vůni. Temnou, zemitou, skoro živočišnou. Listí se lepilo k botám, kmen za mnou byl chladný, jeho tělo horké.
Byla jsem mezi tím.
Mezi chladem stromu a teplem muže.
Mezi možností odejít a chutí zůstat.
Mezi veřejným světem za pár kroky a soukromým prostorem, který vznikl jen z jeho rukou a mého ano.
Dotýkal se mě přes oblečení a právě proto bylo všechno ostřejší. Látka se stala hranicí. Ne překážkou. Hranicí, kterou cítily ruce i tělo. Jeho dlaň mi přejela po zádech, po boku, zastavila se tam, kde jsem zadržela dech. Viděl to. Vlastně ne viděl — cítil.
„Tady?“ zeptal se tiše.
Zavřela jsem oči.
Jen tolik, abych mohla sama sobě říct:
Dělám, že tady nejsem.
Ale byla jsem tam.
Úplně.
Nikdy jsem tam nebyla víc.
V tom je zvláštní kouzlo zakázaných míst. Člověk si myslí, že se od sebe odpojí, aby to vydržel. Ale stane se opak. Každý zvuk, každý pohyb, každý dotek je živější. Tělo se soustředí tak silně, až svět zúží do jednoho bodu.
Jeho ústa se posunula ke krku.
To místo mě zradilo okamžitě.
Brada se mi nepatrně zvedla, než jsem stihla přikázat sama sobě klid. Jeho ruka mě pevněji přitáhla a já cítila, jak se pod mým zdánlivým odporem rozlévá horko. Ne rychlé. Ne povrchní. Hluboké. Těžké. Jako něco, co vychází z hlíny pod námi a zvedá se tělem nahoru.
„Lidi chodí kolem,“ zašeptala jsem.
„Vím.“
„Tohle je šílené.“
„Trochu.“
„Trochu?“
Usmál se proti mé kůži.
„Hodně.“
A já se zasmála.
Tichounce.
Ne proto, že by to byla legrace.
Ale protože smích někdy drží tělo pohromadě ve chvíli, kdy se chce celé rozpadnout do doteku.
Pak už jsme tolik nemluvili.
Nebylo třeba.
Jeho ruce mě vedly hlouběji do stínu stromů. Jen o pár kroků. Stačilo to. Větve nás zakryly víc, ne úplně. Nikde nebylo úplné bezpečí a právě to dodávalo všemu elektrický okraj. Opřela jsem se zády o kmen. Kůra zastudila i přes látku. On stál přede mnou, tak blízko, že mi vzal výhled na cestu.
A já byla ráda.
Nechtěla jsem vidět lidi.
Nechtěla jsem vidět svět.
Chtěla jsem vidět jen jeho.
A nechat se vidět jím.
To byl rozdíl.
Muž někdy touží pohledem jako rukou. Přesně. Fyzicky. Bez slov. Jeho oči přejely po mé tváři, po ústech, po krku, níž, a zase zpátky. Nebylo to hladové prázdně. Bylo to jako by si ukládal obraz, který se nemá opakovat, nebo se opakuje právě proto, že se nikdy nedá naplánovat.
Z mé strany to bylo jiné.
Já vnímala jeho sílu ne jako tlak, ale jako prostor. Tělo, o které se dá opřít, když se podlomí rozum. Ruce, které se umí ptát i držet. Dech, který zhrubl, když jsem se k němu pohnula sama.
A to mě vzrušilo skoro víc než dotek.
Že se mu změnil dech.
Že i on ztratil kus klidu.
Že nebyl jen ten, kdo vede.
Byl také zasažený.
Proud mezi námi se nedal zastavit.
Neptal se, jestli je to vhodné místo.
Neptal se, jestli máme čas.
Neptal se, jestli je kolem dost lidí na to, aby se člověk měl stydět.
Byl prostě tam.
Některá těla si buď odpoví okamžitě, nebo vůbec. S ním to bylo okamžité. Bez složité stavby. Bez přemlouvání. Bez té únavné snahy vyrábět chemii tam, kde není. Stačil pohled, ruka, krok do stínu — a všechno bylo jasné.
Když jsme se spojili v pohybu, nebylo to jako doma.
Nemohlo být.
Doma je čas. Ložnice. Dveře. Postel. Možnost zavřít svět venku.
Tady byl svět pořád za zády.
A právě proto se všechno dělo jinak. Těsněji. Tlumeněji. S větší pozorností k dechu, k tichu, k tomu, kde se tělo dotkne stromu, kde noha posune listí, kde látka šustne moc nahlas. Nebyla v tom opatrnost, která by dusila touhu. Byla v tom opatrnost, která ji prohlubovala.
Jako když člověk šeptá slova, která by nahlas ztratila kouzlo.
Jeho pohyby byly pevné, ale ne bezhlavé.
Moje odpovědi nebyly velké, ale přesné.
Malé přitisknutí.
Zadržení dechu.
Prsty sevřené v jeho oblečení.
Čelo na jeho rameni.
Ústa u krku, kam jsem potlačila zvuk, který by do lesa nepatřil — nebo možná patřil až příliš.
Někde kousek od nás zašustilo listí.
Ztuhla jsem.
On také.
Chvíli jsme byli úplně nehybní. Jeho tělo u mého. Moje ruce na něm. Dech zadržený tak dlouho, až to začalo bolet.
Pak se ozval pes.
Dál.
A lidský hlas.
Ještě dál.
Přešli.
Les nás pustil dál.
A v té krátké pauze se stalo něco zvláštního. Touha se nezmenšila. Ztmavla. Zhoustla. Jako kdyby každé přerušení jen připomnělo, že to není samozřejmé. Že každá další vteřina je ukradená. A ukradený čas má jinou chuť.
Lanýžovou.
Těžkou.
Zemitou.
Skrytou.
Cítila jsem, jak se všechno ve mně soustředí. Ne do velkého gesta. Do tiché vlny, která se zvedá odspodu, pomalu, ale neodvratně. Jeho dlaň mě držela v pase. Druhá u zad. Jako by věděl, že potřebuju zůstat ukotvená, i když se uvnitř začínám ztrácet.
„Jsi tady?“ zašeptal.
Ne proto, že by nevěděl.
Otevřela jsem oči.
Podívala jsem se na něj.
„Jsem.“
A byla jsem.
Ne v hlavě.
V těle.
V lese.
U něj.
V sobě.
Všechno najednou.
Pak přišla vlna.
Ne hlasitá. Byla hluboká a tichá, přesně taková, jaká může přijít jen tam, kde se člověk musí držet, aby nerozbil svět kolem. Prošla mnou v sevření prstů, v prohnutí, v dechu zadrženém u jeho krku. On mě držel pevněji a já cítila, že v té chvíli nejsem sama v tom pádu vzhůru.
Byl tam se mnou.
Po svém.
Mužsky.
Tělem.
Dechem.
Tím, že zůstal.
Potom jsme chvíli stáli bez hnutí.
Les kolem nás znovu nabral normální tvar. Stromy. Cesta. Hlasy dál u zámku. Auto za námi. Vlhká zem pod nohama. Vzduch, který voněl jehličím a hlínou, jako by se nic nestalo.
Jenže stalo.
A některé věci nepotřebují velkou stopu, aby zůstaly.
Vrátili jsme se k autu.
Pomalu.
Ne za ruce.
Ne jako pár.
Spíš jako dva lidé, kteří právě sdíleli něco, co se nedá přenést do běžné řeči. Upravili jsme si oblečení beze spěchu, i když jsme oba věděli, že bychom měli spěchat. Prsty uhladily látku. Vlasy. Límec. Všechno zase dostalo tvar.
Zvenku jsme vypadali skoro stejně.
Skoro.
Sedla jsem si do auta a chvíli jsme nemluvili.
Jeho pohled se střetl s mým.
Ani otázka.
Ano.
Tohle se stalo.
A zůstane.
Pak jsme vystoupili zpátky do pracovního dne.
Každý svým směrem.
On po své cestě.
Já po své.
Cesty kolem zámku byly pořád plné lidí. Turisté, pejskaři, houbaři. Nikdo nic nevěděl. Nikdo se nezastavil. Nikdo nepoznal, že mezi dvěma stromy právě zůstal kousek žáru, který nepatřil do kalendáře ani do plánů.
Právě proto byl tak silný.
Protože některá setkání nepřicházejí proto, aby změnila celý život.
Někdy jen projdou tělem jako proud.
Zastaví se u lesa.
Rozžhaví chvíli, která neměla být.
A pak odejdou dál.
Jenže pod kůží zůstanou dlouho.

Similar stories