Tohle jsem přece chtěl

12.6.2026 16:53·23

Kdysi mi někdo řekl zvláštní větu.

Prý existuje jen jedna věc, které by se měl člověk opravdu bát.

Svých přání.

Protože hrozí, že se některé z nich splní.

Tehdy mi to připadalo jako další z těch chytrých citátů, které dobře vypadají na sociálních sítích a ještě lépe na hrníčku s kávou.

Dnes už si tím nejsem tak jistý.

Čím jsem starší, tím více si uvědomuji, že většina mých životních zklamání nevznikla ve chvíli, kdy jsem něco nedostal.

Vznikla ve chvíli, kdy jsem to dostal.

Pamatuji si dobu, kdy jsem si myslel, že budu šťastný, až budu mít určitou práci.

Pak jsem ji měl.

A po několika měsících jsem zjistil, že problém nebyl v práci.

Byl ve mně.

Později jsem si myslel, že budu šťastný, až budu mít více peněz.

Pak přišly.

A s nimi nové starosti, nové povinnosti a nové obavy.

Pak jsem si říkal, že některé vztahy by byly dokonalé, kdyby dostaly šanci.

A některé tu šanci dostaly.

A ukázalo se, že fantazie byla mnohem krásnější než realita.

Člověk totiž tráví obrovskou část života přesvědčováním sám sebe, že mu ke štěstí chybí jedna konkrétní věc.

Jedna žena.

Jedno auto.

Jedna dovolená.

Jedna pracovní příležitost.

Jeden dům.

Jeden okamžik.

Jenže když to konečně získá, často zjistí něco nepříjemného.

Že problém nezůstal stát na startovní čáře.

Přišel s ním.

Nejzajímavější jsou v tomto směru vztahy.

Kolik lidí si někdy řeklo:

„Kdybych mohl být s ní, byl bych šťastný.“

„Kdyby si mě všiml, všechno by bylo jiné.“

„Kdybychom spolu byli, konečně bych našel to, co hledám.“

Jenže pak přijde realita.

Zjistíte, že i ten vysněný člověk má špatné dny.

Že se umí hádat.

Že má své chyby.

Že občas mlčí, když by měl mluvit.

A mluví, když by měl mlčet.

Zkrátka že je člověkem.

Přesně jako vy.

A najednou se sen změní ve vztah.

A vztah ve skutečný život.

Možná právě proto jsou některé nenaplněné sny tak krásné.

Nikdy totiž nedostanou příležitost nás zklamat.

Zůstanou navždy dokonalé.

Navždy čisté.

Navždy přesně takové, jaké jsme si je vysnili.

To ale neznamená, že bychom si neměli přát.

Naopak.

Bez přání, snů a bláznivých představ by byl život nesnesitelně nudný.

Jen si myslím, že bychom měli být opatrní ve chvíli, kdy si začneme namlouvat, že naše štěstí leží na druhé straně nějakého splněného přání.

Protože tam většinou neleží.

Na druhé straně přání totiž často nečeká štěstí.

Čeká tam další kapitola.

Se všemi svými radostmi.

A se všemi svými problémy.

A možná právě proto je ta stará věta tak moudrá.

Ne proto, že by nás měla odradit od snění.

Ale proto, že nám připomíná jednu důležitou věc.

Život nezačíná ve chvíli, kdy dostaneme to, po čem toužíme.

Život pokračuje dál.

A někdy je to mnohem větší překvapení, než samotné splnění snu.

23 zobrazení14d
12 používateľom sa to páči