Orgasmická meditace

27. 12. 2023 · 720 zhliadnutí tantricky_mnich

Zdá se, že napsat zde, že duchovno je můj zájem, je pro mnohé kámen úrazu. Chtěl jsem o tom napsat vlastní článek, ale úplně nezáměrně jsem našel na netu tento od Petra Chalupy a Xman.cz:

Orgasmická meditace mění mozek, zjistila studie
6. prosince 2021
Má vliv na činnost mozku, upravuje jeho funkční propojení. Ovlivňuje jeho oblasti související s koncentrací, se stavem plynutí mysli. Průlomová studie prokázala sílu netradiční orgasmické meditace. Podle autora také podpořila hypotézu, že lidské spirituální praktiky vyrostly ze sexuálních.
Svět spirituálna a sexuality je propojený, naznačuje studie.

Za dvěma písmenky OM se neskrývá jen tak nějaká meditace. Její praktikující se nesoustředí na dech, na svou mysl, na napětí ve svalech, centrem pozornosti a péče je klitoris (o trendu orgasmické meditace jsme psali zde). Medituje se v páru. Žena je příjemkyní, pohodlně leží, od pasu nahoru je oblečena, spodní část těla má však odkrytou.

To proto, aby měl její mužský partner přístup k jejímu klitorisu. Jeho úkolem je onen orgán po patnáct minut hladit, stimulovat. Nejde o sex, muž je oblečený, klitoris masíruje prstem v lubrikované rukavici. A navzdory přívlastku „orgasmická“ v názvu meditace není cílem praktiky vyvrcholení, byť k němu může dojít.

Svérázná meditace, která světem letí posledních patnáct dvacet let, se dostala do hledáčku neurovědce Andrewa Newberga z Thomas Jefferson University ve Filadelfii hned ze dvou důvodů.

Lidský duchovní svět a zvířecí rituály
Neurofyziologii náboženských a duchovních praktik a zkušeností se totiž věnuje po téměř třicet let. Zajímá jej, jaký vliv nejen na mozek mají tradiční prvky duchovního života, jako jsou modlitby, i svéráznější rituály, jako jsou například glosolálie, promluvy v neznámých, „nadpřirozených“ jazycích. Jeho obor se někdy nazývá neuroteologie a studium orgasmické meditace pro Newberga bylo v tomto ohledu prostě jen rozšířením jeho obvyklého menu.

Kromě toho měl však ještě specifičtější důvod, proč se o rázovitou meditaci zajímat. V samotných začátcích jeho práce byl zájem o to, jak se lidské náboženské rituály vyvíjely. „Hypotéza zněla, že lidské rituály vzešly ze zvířecích. Jenže zvířecí rituály jsou primárně rituály sexuálních námluv. Mezi partnerskými nebo sexuálními rituály a duchovními zkušenostmi by tak tedy mělo existovat silné spojení. Doufal jsem tedy, že studie orgasmické meditace poskytne oné domněnce důležitý spojovací moment,“ cituje Newberga server PsyPost.

Mezi duchovní a sexuální praxí
Při pokusu, jehož závěry vyšly v magazínu Frontiers in Psychology, si vzal vědec k ruce dvacet žen, které měly se specifickou meditací zkušenosti, a stejný počet mužů. Dámám bylo v průměru devětatřicet let, pánům jednačtyřicet. Po patnáctiminutové meditaci, podle prohlášení účastnic nevedla ani v jednom případě k orgasmu, Newberg hned prozkoumal mozky všech účastnic s pomocí magnetické rezonance, muži se však dostali na řadu až pětačtyřicet minut poté. Pro kontrolu a srovnání vyšetřil vědecký tým jejich mozková spojení i bez předchozí meditace.

A neříkejte tomu sex. Amerikou letí orgasmická meditace
Americká firma učí, jak meditovat prostřednictvím ženského orgasmu.
Dosáhnete vnitřního splynutí se ženou, která nahlédne do svých hlubin a načerpá mimořádnou energii. Projekt OneTaste slibuje, že vás naučí unikátní způsob masáže klitorisu. Podle kritiků je to psychotická sekta a továrna na peníze. Orgasmická meditace je však v každém případě populární.

Vědci zjistili, že orgasmická meditace byla spojena se zvýšenou funkční aktivitou mezi několika mozkovými sektory. A to tedy dokonce i poté, co již meditace skončila, efekt tedy trval i jistý čas po jejím praktikování. A změn doznaly mozky obou z partnerů, jak žen, tak mužů. Týkaly se levého spánkového laloku, čelního laloku, přední cingulární kůry, insulárního kortexu. U žen změny postihly i propojení v mnoha dalších oblastech, jako byl hrbol mezimozkový, amygdala, prefrontální kortex.

Modifikace se týkaly procesů a vnímání, jako je intenzivní koncentrace, „flow“, tedy plynutí mysli, uvolnění, prožívání identity, propojení a sebe-překročení, popisuje server The Philadelphia Inquirer.

Podle Newburga výsledky podporují tezi, že spirituálno a sexuálno jsou propojené světy. Orgasmická meditace však má blíž k duchovní praktice. „Mozkové změny spojené s orgasmickou meditací mají blíž k jiným meditačním praktikám, ačkoli některé oblasti souvisejí rovněž se sexuální stimulací. Je to hybridní praxe,“ soudí vědec.

Obecně podstatné je podle jeho mínění to, že studie doložila, jak hraniční je spiritualita a sexualita. I když to pro něj samotného prý díky jeho dlouhodobému výzkumu není překvapující. „Jak sexuální, tak spirituální zážitky se dají nazývat jako ‚extatické‘. A duchovní tradice se dlouho potýkaly s potenciálními problémy a přínosy sexuální lidské bytosti,“ uvedl Newberg.

Přiznává, že limitem jeho studie, a zaslouží se dodat, že byla financovaná Institutem Nadace orgasmické meditace, je fakt, že magnetická rezonance přišla na řadu až po meditaci, nikoli během ní. Přesto doufá, že práce otevírá dveře možné terapii skrze orgasmickou meditaci pro pacienty trpící úzkostmi, depresemi a emočními traumaty.

Autoři: Xman.cz, Petr Chalupa
Zdroj: https://www.idnes.cz/xman/styl/orgasmicka-meditace-mozek-kortex-ritual-duchovni-sexualmni-studie-magneticka-rezonance.A211203_122049_xman-styl_fro

Podobné poviedky