Tak teda naozaj, prečo si tu?

11.11.2022 01:22 lnvictus

Príbeh Schrödingerovej mačky, ktorá je mŕtva aj živá zároveň snád poznáte všetci. Ide o vysvetlenie fyzikálneho fenoménu, keď sa vo svete atómov a molekúl stretnú v tom istom okamihu na tom istom mieste dve zdanlivo nezlučiteľné stavy. Napríklad život a smrť. Pre racionálne uvažujúceho zvedavca je to nepochopiteľná a rovnako nepravdepodobná kombinácia krajností, ktoré sú v realite prítomné naraz. Mačka žije a zároveň je mŕtva. Aspoň kým neotvoríme krabicu, do ktorej sme ju my, nič netušiacu chúderku, zavreli pred krutým experimentom. Napodiv, táto zvláštna mačka sa v poslednom čase ticho zakráda aj medzi nás na Amatéroch. Šíri život aj smrť v tom istom okamihu.


"Som tu, lebo chcem tu byť. A to je všetko iba moje tajomstvo. Pre nechápavých nehľadám tu nikoho a nič."

Ok. Ďalej už neprovokujem. Veď sme si túto večnú amatérsku dilemu podrobne vyjasnili pred pár dňami.


"Ste tu všetci plytkí dvojbunkoví nadržanci. Je neslušné posielať fotky vtáka, hoci zapísaného v zozname CITES vzácnych (vymierajúcich) druhov."


"Ste tu všetky za účelom zvýšiť si ego zhasínajúcej sa bývalej hviezdy na vzor nasra*ý červený vesmírny trpaslík, pardon červená trpaslíčka."


Toľko z citátov z úprimných konverzácií, ktoré vraj nikdy nemali v úmysle raniť či urážať. Výrazy na tvárach a repliky účinkujúcich tohto divadielka sa menia presne tak, ako sa mení naša nálada. Zavretí v tej istej krabici každodenného (ne)bytia reagujeme na rovnaké otázky úplne nevyspytateľne. Schödirengerova mačka je oproti reakciám Amatérov absolútne predvídateľný tvor. Hlava si ide svoje ale prsty píšu možno aj práve teraz niečo, čo rozum nemá nijako pod kontrolou.


Hľadať a zároveň nehľadať. Publikovať sexi fotografie alebo videá a byť neschopný prijať úprimnú kritiku alebo naopak aj bezhraničný obdiv. Stretávať sa za účelom "šukézneho sexu" každý deň tak aby sme sa nikdy v realite neuviedli zoči voči. Písať vzrušujúce poviedky aby po zverejnení ich nikto nečítal. Uverejňovať podnetné blogy bez toho, aby sa očakávala akákoľvek reakcia čitateľov. Prípadne sa vyhrážať, hrýzť kopať pri sebamenšom náznaku nesúhlasu s výsledkom našej ponuky. Všetko sú to produkty nášho väčšieho či menšieho ega, o racionalite ktorého máme občas sami vážne pochybnosti.

Dnes je bežné vystaviť pazúry do posledných lúčov zapadujúceho slnka, zježit chĺpky na chrbte alebo vyčarovať na tvári výraz krvilačného zabíjaka. Očakávať od iných naše imperativne videnie toho čo je správne, čo je pekné či prípustné aj za cenu, že popierame iným slobodu prejavu.


Schrödindegerova mačka by sa už dávno stratila niekde medzi bytím alebo nebytím (tu). Tá je živá aj neživá aj po uplynutí takmer už jedno celé storočie. Vie odpúšťať ale aj pamätať si všetko, vracať nepriateľské škriabnutia a olizovať aj cudzie rany. Nezabúdajte, vo svojej podstate je to mačka: svojbytná, sebecká a nezávislá lovkyňa.


Skutočné dôvody svojich činov poznáme iba my a je iba na nás čo si z nich priznáme verejne. Stále dookola sa opakujúce otázky a očakávania sú ako márna snaha vedieť, či je mačka v krabici živá alebo mŕtva.


Ozaj, ste dostatočne odvážni otvoriť tú krabicu osamote za zatvorenými dverami v prítmí a pozrieť sa, kam ste svoju mačku vlákali? Je stále taká sexi neodolateľná akú sme ju zazreli naposledy?

Bolo to už tak dávno!

Komentáře uživatelů

Pro přidání komentáře se prosím přihlaste.

@snyaocakavania, áno znie to prinajmenšom zaujímavo. Pod jedným podobným blogom sme sa zhodli s diskutujúcimi, že sa dá "hľadať" aj keď človek vyslovene "nehľadá" *3*
Vždy ma najviac pobaví veta : nehľadám tu nikoho a nič.
Vážení jsem tu nový,75 letý znuděný a byl bych rád kdyby se mi ozvala některá dáma která by se mnou kamarádila,jezdila autem po výletech po krásách česka a zároven si chtela se mnou užívat nějaké to mazlenicko a sem tam intimnosti.ozve se mi některá na něco dlouhodobějšího nezávazného?Jsem z Mladoboleslavska pojízdný
@divokazabka, myslím si, že tu nebude jediný autor (textov, obrázkov), ktorý by sa tým nestretol. Prihrejem si polievočku opäť. Mne tie pravidlá v manuáli občas prídu ako mačka, ktorá je súčasne živá aj mŕtva *385*
@Tiferet, pozorovanie --> pôsobenie. Myslím si, že na tomto by sa bez problémov dohodli fyzici aj amatéri. A ten očakávaný výsledok sa už "nejako" dostaví *4*
@Invictus tak to se tedy ten manuál zmenil za deset let hodně a navíc má pružné podmínky. Co u jednoho projde i zařazení kategorie u druhého prijde strohá věta málo erotické. Pro koho jako? Pro toho admina, však to nepíšu ani nefotím pro jednoho konkrétního člověka.... Tak jak může napsat takovou bejkarnu.
@Invictus je to velmi zajímavé. Spíš než pozorováním bych to nazvala působením. Jednou jsem myslí ohnula lžíci. Každý ohýbáme něco jiného.*3* Jinak pozorování může být velmi příjemné pro obě strany a pokud už teď víme, že tím hodně působíme na objekt, můžeme toho dost ovlivnit.*22* (upraveno)
@Tiferet, žiaľ v teoretických disciplínach nie som dostatočne dobrý ani ja. Ale tvoj opis a chápanie tzv "superpozicie" je úplne dokonalý. A na oplátku, vďaka za skvelý príklad z biológie. Znie to niekedy až hrozivo, že iba pozorovaním možno (aj nechtiac) zmeniť chod udalostí. I keď existuje pozorovanie, ktoré môže byť celkom príjemné aj pre pozorovaných aj pre pozorovateľov ;)
Já teda kvantovou fyziku moc nedávám. Můj ženský mozeček má vždycky spoustu otázek, na které je těžké odpovědět.🙈😅 Ale nedávno mě zaujalo, že vědci zjistili, že předmět, který má různé fyzikální vlastnosti (rozměr, váhu, hustotu..) mění své vlastnosti působením pozorovatele. To znamená, že když nasraný (šťastný) člověk bude pozorovat židli, její vlastnosti (dá se to změřit) se změní. Znám to s rostlinou. Dají se dvě rostliny do sklenice s hlínou. Kdykoliv je člověk naštvaný pozoruje rostlinu třeba č.1. Pokud je šťastný (prožívá lásku), tak pozoruje dvojku. A opravdu časem je krásně vidět, jak jednička uhyne a uhnije a druhé se krásně daří. Je to skvělý návod, jak třeba dítěti ukázat, jak silná je jeho mysl. Ale netušila jsem, že se takto chovají i předměty, i když je to našemu oku skryto.
@nocny_motyl, takže vo svojej podstate si kvantový nočný motýľ s drápkami?