Krúžkovanie vtákov

30.1.2023 00:10 · 631 zhlédnutí lnvictus

Vždy sa mi páčili racionálne veci. Vraj krúžkovanie vtákov je vedecká metóda na individuálnu identifikáciu vtáctva.

Vždy ma tešilo, že vo vede pracuje veľa žien. Obzvlášť v ornitológii. Majú akýsi úprimnejší vzťah k vtáctvu. Vedia vyplašeného vtáčika nežne chytiť do dlane, hrať sa s ním a preto im ide aj krúžkovanie prirodzenejšie.

Na taký dočasný krúžok sa celkom hodí výrazný rúž, ktorý sa vyníma po celom obvode. Majiteľom vtákov sa táto metóda pozdáva a radi ich ponúkajú na opakované okrúžkovanie. Vlhké a jemné pery ešte žiadneho vtáka nevyplašili.

Krúžky kovové mi prídu ako vážny zásah do života vtáka. Majú síce dlhšiu životnosť ako samotný vták, ale v dôsledku gravitácie ťahajú vtáka k zemi. Čím starší vták, tým je pôsobenie fyziky intenzívnejšie. Aj starý vták by ešte chcel vyletieť ku hviezdam (najmä ten nočný tvor), ale ťažké okovy ho v rozlete brzdia.


Vesmír a vedu našťastie nezastavíš. Krúžky z materiálov, ktoré obleteli zemeguľu, navštívili Mesiac a okolité planéty sú "k mání" aj pre menej skúsené krúžkovačky.


Samozrejme vedátorky, o ktorých píšem sú zároveň aj mamy, manželky a partnerky. V kuchyni sa cítia ako vo svojom domácom laboratóriu. Hlavička pravej ornitologičky sa ani tam nevypína a stále premýšľa o nových spôsoboch zábavnejšieho krúžkovania vtákov. Veď okolo nich je stále veľa krúžkovaniachtivých jedincov.

A tak zvedavé oči nachádzajú sladkú šľahačku, voňavý malinový lekvár alebo všetko v jednom v podobe sladkej šišky ochutenej malinovým lekvárom a ozdobenej hustou penou čerstvo vyšľahanej smotany.


Už len dolapiť vtáčika a okrúžkovať ho labužnícky, jedinečne a najmä odborne!