Aká odroda?

23.3.2025 11:29 · 79 zhlédnutí lnvictus

Pripime si na oneskoreného Valentína!


Ooops, niečo sa pokazilo. Veď je suchý február, vlastne sucho je nezvyčajne dlhé. Máme takmer suchu celý marec!. Nebudem vás predsa verejne nabádať na pitie alkoholu. Možno tieto riadky čítajú aj takí, ktorí majú zákaz čo len priblížiť sa k poháriku s mokom. Každopádne všakovaký porast začína vädnúť a už asi nebude potrebné ani ho zastrihnúť do vkusného účesu.

Nalejeme si teda čistého vína, ehm, teda čírej jarnej šťavy do slávnostných kalichov. Najlepšie čerstvejj a jarných kvetoch voňavej. Priamo zo zdroja. Veď väčšina z nás nemusí chodiť po ňu ani k ochotnému susedovi či dobrotivej susedke. I keď ....?


Aby sa nám od náhlych zmien počasia nezatočili hlavy, čo tak dať si k prípitku radšej mok srdcu milej osoby? Je to stále deväťdesiatpäť percentná voda. Všimli ste si niekedy, že občas pripomínajú klasické odrody vína. Domáce Veltlínske, ušľachtilú Lipovinu, sladkého Iršaia. Komu by domáca klasika nestačila je tu ľahké Chardonnay ako pierko, elegantné Savignon Blanc, razantný Rizling rýnsky. Na výber máme veľa dobrých odrôd a ešte viacej dobrých ročníkov. Aj tu však platí zásada, degustovať iba s mierou. Kvapku na jazyk a počúvať zmysly!

Vyššia viskozita sa spája so zrelosťou osoby, ktorú prezrádza aj intenzívnejšia farba a chuť. Primárna aróma závisí od odrody a lokality. Skúsený jazyk cítí napríklad ovocie, možno bylinky či kvetové tóny. Jej sekundárna aróma súvisí s z procesom vzniku, niekedy pripomína chlieb. Terciárna aróma, teda buket – vzniká v priebehu dozrievania. Terciárne arómy vznikajú výsostne iba vhodným odležaním pri správnej teplote. A verte mi, to je naozajstný vrchol degustačných, teda orálnych zážitkov.


Teplota v bude mať tiež vplyv na dojmy, týkajúce sa veku, rovnako ako všetky zvyškové chute čohokoľvek iného, čo sa jedlo alebo pilo. Ak je mok podávaný príliš studený, zohrejme ho holými rukami tým, že čašu vezmeme nežne do dlaní a odovzdáme mu teplo pokožky. Konečne začneme kalichom víriť. Najľahšie krúžením a tým, že držíme jej polohu v rovine pevne. "Voľný štýl" vírenia sa pre začiatočníkov neodporúča.

Práve, sme si šimli vzhľad čirej šťavy a sme pripravení na hodnotenie čuchom. Začnime víriť nádobíčkom, ale v žiadnom prípade neschvovávajme do vnútra celý nos. Namiesto toho sa vznášajme na vrchole ako pilot vrtuľníka počas hľadania medveďov pri turistickom chodníku. Rýchle, krátke vzdychy , potom vzdiaľme sa od zdroja a nechajme aby vôňa opantala zmysly. Harmonický mok by mal mať svoje základné aromatické zložky v správnom pomere. Chuťové poháriky muža detekujú sladké, kyslé, slané a horké. Sladké a kyslé tóny sú samozrejmé! So slanosťou sa stretávame pomerne často a horkosť by mala byť viac o pocite trpkosti ( šťastným utrpením?), než skutočne horkou chuťou šťavy na jazyku.

Harmonický mok ženy má všetky chute vyvážené. Je celkom možné, najmä u mladých, že všetky komponenty sú prítomné v správnom pomere a žiadne z nich nevyčnievajú na úkor iných. Môžu byť ľahko identifikovateľné, ale môžeme cítiť všetky náhle zmeny, pretože nie sú zmiešané dohromady a počas ochutnávania sa priebežne menia. Zrelý mok je však snom každého správneho muža, pretože nevytvára náhle prekvapenia.

Rafinované chute takej dámy v ústach muža tancujú. Menia sa aj keď iba ochutnávame. Sú ako skvostné obrazy; čím viac sa na ne pozeráreme, tým sú zaujímavejšie. Počkajte! Nechajme dokončiť ten tanec pred zmenou partnerov. Na to tiež príde vhodný čas. Najmä ak sa stretnú naozajstní gurmán.

Ochutnávka v tme pre fajnšmekrov umožňuje rozpoznať vône a chute, ktoré sme doteraz ešte nezažili. Pre odvážnych sa ponúka možnosť degustácie v trojici aj so somelierom. Pre naozajstnú degustáciu však treba niekoľko vzoriek a to už chce naozajstného profíka, ktorý nenechá nič na náhodu. Postupuje sa podľa vopred dohodnutého scenára od tých najľahších po tie najviac aromatické zrelé druhy.



Ja si dnes pripijam na neskorého Valentína alebo už skôr na Veľkú noc, priamo z voňavého ružového kalichu.

Na šukanie priatelia!