Přepáleně fotky

Blesk přepaluje fotky

Ahoj, mám již několik let blesk FL-36 koupemý z dtuhé ruky (před tím jsem vlastnil FL-36 novou a funguvala léta nědherně). Bohužel, tento druhý blesk velmi často úplně přesvití focenou scěnu. Udělám 1,2...třeba 5 fotek v pořadku a najednou z ničeho nic je další přepálená, úplně totálně, vypadá v podstatě jako velmi přesvícený negativ, aniž by došlo k nějaké výrazné změně zoomu nebo pozice vůči fotografované postavě. Pak následuje foto vyfoceně OK a nebo třeba několik fotek přepálených. Děje se jak pŕi focení venku, tak uvnitř. Nastavený mám režim TTL Auto. Foťák je Olympus e-620.
Kdyz se kouknes na data tech prepalenych fotek, vsadim se ze ta prepalena fotka bude mit jiny, delsi, expozicni cas.
No, já je hned smázl, ale zkusím něco nafotit mrknu na data. Neodpovídalo by to spíš otevřené cloně ? Přitom foťák písně, že má zaostřeno/nastaveno.
to je skoda ze jsi je smazal...
Takhle, pokud nefotis na M, tak fotaku obcas muze ustrelit mereni expozice a hodi delsi cas.
Dalsi moznosti je to, ze fotak muze obcas rict blesku aby to napalil na vyssi vykon. Ale to by jsi si vsiml, ze zablesk byl o dost silnejsi nez jindy...
Takze predpokladam chybku v casech.
No, spíš mě zaráží, je to stejná scéna s žádnou nebo minimální změnou. Zkusím něco nafotit a uvidím. Naposledy to blblo asi předevčírem, fotil jsem manželku venku a pak v baru a vzdal jsem to a dofotil interním bleskem.
No jak jsem napsal, skoda ze jsi ty fotky smazal. Porovnani dat fotky by jsme urcili v cem byl problem. Tak zkousej cvakat a jak se to stane znova, tak dej tady vedet.
Nejlíp je fotit na manuál.
Nastavit na blesku nějaký výkon, na foťáku clonu a čas, na pár pokusu doladit hodnoty a budeš mít z dané scény všechny fotky stejné.
A dát blesk někam mimo foťák, něčím rozptýlit nebo o něco odrazit, budeš mít měkčí osvětlení bez těch ostrých stínu okolo postavy jako máte.
Nejsem si jisty jestli e620 umi internim bleskem odpalovat systemove a stejne tak jestli tohle vubec zvladne ta FL-36ka…
Co se tyka TTL odpalovacu, tak tam hraje roli to, jestli Olik neco nepozmenil prechodem na m3/4. Pokud ano, pochybuji zeby cinanci jeli reverzni inzenyrstvi na mrtvy 3/4 system.
Hele jak psal Npi, jináč pokud ty časy budou stejné a bude to mít ten přepal budeš muset buď muset fotit blesk bez ttl na manuální záblesk nebo ti to ještě může dělat vyhodnocení ostřené zóny to totiž dělá taky svoje ale osobně si myslím pokud budou tyto věci v pořádku tak ti odešel ten blesk :-/.
Já na něj mám taky podezření, že není úplně cajk. Blesk mám FL-36, nemám R verzi, takže odpálení mimo foťák asi jen po kabelu.

No a jinak pokud fotím něco sem na stránky, tak často není moc času na experimetování s manuálem, proto ta automatika.
Právě že ta automatika většinou jede třeba vyhodnocení celé scény a to že na stejných hodnotách (ISO ,závěrka a clona ) ti ten TTL může pokaždé hodit jiný hodnoty a stačí aby jsi ostřicí bod hodil víc do tmavého a je to v kopru .
Prostě ten krám nikdy nebude chápat co ty chceš na té fotce mít :-).
Jinak ty fotíš na automat i hodnoty foťáku nebo jen blesk?
Tohle by platilo pokud by mel mereni expozice na ostricim bodu. Coz urcite nemenil z defaultniho ESP
Když vemu že blesku nic nebude a hodnoty na foťáku budou manuálně nastaveny tak blesk při TTL už jen při zumovani bude měnit hodnoty zároveň záleží jaky má měření (poměrové či bodové ) .......
Ale když to vemu od začátku tak buď se mu mění hodnoty coz říkal nebo je v hajzlu blesk ,a zjistit se to dá jen manuálem což víš taky *4*
On prave nerikal ze to meni hodnoty, jen ze je mel prepalene. Na hodnoty narazim ja tim, ze je skoda ze ty fotky smazal.
Jo v lepším případě to budou ty hodnoty vůči přepalu ono hromada lidí fotí jen buď na clonu nebo čas (lenost 😆) ale pokud bude chtít zjistit že blesk je v hajzlu musí do manuálu a to i s bleskem ponevač sám víš že hodnoty v e-ttl nebo v ttl ovlivní jaká koliv kravina to zábleskový světlo a stačí fotit ,,píču,, pod jiným úhlem *3*
Sem rád že ses už vrátil manželka čeká *24*