Ať to tančí: Polibek, jenž změnil večer

24. 9. 2025 · 497 zhlédnutí neilarm

Když jsem ten pátek po poledni vystoupila z tramvaje a došla k nízkému domku u parku, kde mě měla čekat Klára se svými zázraky na vlasy, byla jsem rozhodnutá: nový střih, lehké vlny, něco, co mě večer na plese rozzáří. Před vchodem voněly růže po dešti a já jsem cítila zvláštní napětí, které přichází, když se těšíte na proměnu. Zazvonila jsem. Zámek cvakl a dveře se pootevřely.

„Dobrý den,“ zaznělo. Hlas mužský, teplý, sametově klidný.

Vešla jsem dovnitř, otřela si boty o rohožku — a za rohem se usmíval. Mladý, vysoký, štíhlý, v barberské zástěře, s rukávy ohrnutými k loktům. Úhledné vousy, oči barvy teplé kávy. Voněl po dřevě a citrusových tónech a jeho přítomnost najednou vyplnila celý malý salon.

„Já jsem Adam,“ řekl a zvedl lehce ruce, jako by se vzdával. „Klára mě poprosila, ať zaskočím. Její dcera má horečky, musela k ní okamžitě odjet. Omlouvá se, volala mi před chvílí. Nevadilo by vám, kdybych se o vás postaral?“

Zarazila jsem se. V hlavě mi proběhly všechny ty věty o tom, že jsem šla přeci za svou oblíbenou kadeřnicí, že mě čeká večer, který si nepřeji pokazit. Ale jeho úsměv nebyl vyzývavý, spíš upřímný. Všimla jsem si, jak pečlivě složil ručníky a jak má na stolku vyrovnané nástroje. Upravoval si prstýnkový hřeben tak, jako by mu záleželo na každém milimetru.

„Potřebuju být dnes večer…“ nadechla jsem se a hledala slova, „prostě skvělá.“

„Skvělá budete tak jako tak,“ usmál se. „Já jen dodám rám. Zvládneme to. Jak to máte ráda?“

„Marta,“ podala jsem mu ruku. „Jemně pod bradu, zjemnit kontury, trochu objem… a ať to tančí.“

„Ať to tančí,“ zopakoval se štětečkem v ruce, jako by vyslovil zaklínadlo. „To umím rád.“

Posadil mě do křesla. Napřed mycí kout. Když mi podložil krk, ruce měl pevné, ale ohleduplné. Voda byla přesně tak teplá, že se mi zavřely oči a svět se stáhl do bezpečné, jemně šumivé bubliny. Prsty se mi ponořil do vlasů a masíroval pokožku hlavy pomalými, jistými kroužky. Bylo to jako písnička, kterou znáte od dětství, a přesto vás pokaždé překvapí, jak moc vás dojímá.

„Jste napjatá?“ zašeptal přes proud vody, hlasem, který mi pronikl až do klíčních kostí.

„Trochu,“ přiznala jsem. „Mám z dneška velké očekávání. A čas mě dohání.“

„Máte ho víc, než si myslíte,“ odpověděl. „Teď jste tady. A tady se nikam nespěchá.“

Když mě zabalil do měkkého ručníku, ucítila jsem, jak mi po šíji stékají drobné kapky, které hned setřel. Jeho dotek byl něžný, nenápadný, ale přesný. V křesle jsem se narovnala a zachytila svůj odraz v zrcadle — tvář lehce zrudlá, oči zvědavé. On za mnou, soustředěný, s nůžkami, jež v jeho ruce vypadaly jako prodloužení jeho prstů.

„Váš profil,“ pronesl, když mi oddělil první pramen, „má linii, kterou by byl hřích přerušit. Jen ji necháme dýchat.“

„Nechte ji dýchat,“ usmála jsem se na svůj odraz.

Stříhal, v rytmu, který byl tak pravidelný, že jsem cítila, jak mi s každým cvaknutím klesá tep. Bříšky prstů mi přejížděl po spánku, zachytával vlasy za ucho, hřebenem česal tak, že se mi po kůži rozběhly husí kůže. Teplo fénu, šepot jeho dechu, stříbrné světlo, co se lámalo o zrcadla. Místnost voněla šamponem, dřevem, jeho kolínskou… a něčím, co neumím pojmenovat — očekávání?

„Jste v pohodě?“ sklonil se ke mně, když mi uhlazoval vlasy na šíji. Jeho ruka se dotkla mé kůže tak lehce, až jsem si nebyla jistá, jestli je to jen vzduch.

„Moc,“ řekla jsem a cítila, jak se mi zkrátil dech.

„Řekněte, kdyby bylo cokoli,“ dodal a jeho oči se na okamžik setkaly s mými ve skle. V tom pohledu bylo pochopení i klid. A jiskra, kterou jsem dlouho nezažila.

Když mi upravoval kontury kolem uší, měla jsem co dělat, abych zůstala v klidu. Mé nohy se posunuly, kolena blíž k sobě, špičky zapřené o opěrku. Neznatelně jsem stiskla stehna, jako bych chtěla v sobě utišit cosi, co se probouzelo. Jak se přiblížil, jeho paže lehce zavadila o mé rameno, v jeden okamžik se prsty setkaly s jemnou kůží za uchem, kde jsem citlivá jako houslová struna.

„Můžu?“ zeptal se tiše, bez spěchu, a jeho hlas byl najednou vážný. „Mám pocit, že… možná by vám pomohlo, kdybych…“ Na moment ztratil slova a to ticho bylo skoro hmatatelné. „Jestli chcete.“

Podívala jsem se na něj. Neutekl. Nehrnul se. Čekal na moje „ano“, na můj dech. To mě odzbrojilo.

„Chci,“ vydechla jsem. „Ale jen pokud to chcete i vy.“

Usmál se tak jemně, že jsem měla chuť se ho dotknout. Opatrně odložil nůžky, vypnul fén, místnost jako by se přepnula do jiného režimu. Sundal mi plášť z ramen a ponechal jen lehký ručník, aby mi nezima. Pomalu se ke mně předklonil, konečky prstů mi přejel po linii čelisti. Vzápětí jeho rty našly ty moje.

Polibek byl opatrný, vyčkávavý, a přesto rozhodný. Odpověděla jsem s takovou úlevou, až se mi zatočila hlava. Vše, co se před chvílí jen tiše chvělo, se náhle rozběhlo jako voda, které někdo uvolnil cestu. Kdyby se někdo díval z ulice dovnitř, viděl by dvě siluety, které se tisknou k sobě, jakoby se znaly léta. Já ale vnímala jen jeho chuť a rytmus, kterým se ke mně přiblížil, pak zastavil, a zase ke mně přišel o krok víc.

„Je to v pořádku?“ šeptal mezi polibky a jeho palec mi něžně kroužil po bradě.

„Víc než,“ odpověděla jsem a položila mu dlaně na boky, ucítila pevnost pod zástěrou a mladistvou energii, která se mísila s jeho klidem.

Ten okamžik se přelil v další a čas se napnul jako hedvábná nit. Vzal mě za ruku a vedl mě zpátky do křesla, ale ne proto, aby pokračoval ve stříhání. Posadil se napůl přede mě, napůl ke mně, jako by testoval každý centimetr blízkosti, jestli to tak můžeme mít. Zasmála jsem se, trochu nesvá, trochu šťastná, a on ten smích polapil druhým polibkem. Jeho doteky nebyly uspěchané, jen trpělivé, vnímavé, a tak ohleduplné, že jsem se v nich rozpouštěla. Když se naše těla našla, bylo to jako když do sebe zapadne tichý akord: nečekaný a přesto nevyhnutelný.

Nevím, kolikrát jsem zavřela oči. Jen vím, že jsem slyšela svůj vlastní smích a jeho dech, cítila jeho dlaně, které si pamatovaly, kde se mě dotknout, aby se mi rozvlnila páteř radostí. Pár chvil jsme strávili v tom křesle, pak se přesunuli na měkkou, tmavě šedou sedačku pro hosty, kde se všechno stalo ještě měkčím, jistějším, bez křiku a bez ostychu. Nikdy jsem nevěřila na osudové náhody. Ten den mi dal do rukou důkaz, že existují.





Když se náš dech uklidnil, opřela jsem si čelo o jeho rameno a on mi prstem uhladil pramen vlasů z tváře. Vzduch byl najednou jiný. Lehčí.

„Nechcete to třeba… dodělat?“ hlesla jsem trochu provinile, a přitom se mi chtělo smát, protože nic nebylo nedodělané: přesto bylo před námi ještě to, kvůli čemu jsem přišla.

„Rozhodně,“ kývl a s něžnou samozřejmostí vstal, napil se vody, mně podal sklenici. „Večer má ještě svá pravidla. A vaše vlasy jsem slíbil, že nechám tančit.“

Vrátili jsme se k zrcadlu. Tentokrát jsem seděla klidněji, jako by mě něco uvnitř vyrovnalo. Adam byl skoro slavnostní. Každý dotek měl význam, každý tah kartáče byl jako tah štětce, který ví, co dělá. Vlasy mi poskládal do lehkých, hravých vln, které se chytaly světla a zase ho pouštěly, a já jsem v odrazu viděla ženu, kterou jsem dlouho neviděla: živou, přítomnou, s jiskrami v očích.

„Hotovo,“ řekl a ustoupil. „Ať vás ten večer nese.“

„Děkuju,“ šeptla jsem a prsty si jemně sáhla do vlasů. Nepotřebovala jsem nic dalšího. Možná jen jeho pohled, který se mnou zůstal, i když jsem si brala kabát.

„Můžu vám napsat?“ zeptal se u dveří, snad až moc opatrně na to, co se mezi námi právě stalo.

„Můžete,“ odpověděla jsem. „Chci, abyste napsal.“

Večer jsem se vznášela. V sále nad řekou hrála kapela valčíky a já jsem nechala nohy, ať si pamatují kroky, a srdce, ať si připomene dávno vyhaslá světla. Chodila jsem po parketu s partnerem, kterého jsem znala roky, smála se na známé, připíjela si, ale uvnitř mě seděla nová, tajná jiskra. Každý pohyb mi připomínal doteky odpoledne, a přitom to ve mně bylo klidné, teplé. Když jsem se s hlavou v oblacích usmála do zrcadla v dámské šatně, poznala jsem se a přitom jsem měla pocit, že potkávám někoho zcela nového.

Telefon mi v malé kabelce zavibroval až těsně před půlnocí.

„Jak tančí vlasy?“ stálo v zprávě. Přiložil k tomu fotku svého zápěstí, na kterém měl škrábanec od nůžek a přes něj nakreslené srdce. Smála jsem se nahlas, tak, že se jedna známá otočila.

„Tančí,“ odepsala jsem. „A s nimi i já.“ Pak jsem přidala: „A vy?“

„Piju čaj a koukám na zítřejší objednávky. A myslím na dnešek,“ přišlo obratem.

„I já,“ poslala jsem a uložila telefon. Po půlnoci jsem šla domů sama, ne proto, že bych musela, ale protože se mi to tak chtělo. V hlavě jsem si nesla hudbu a doteky, které mě nebudily, ale uspávaly.




Ráno bylo klidné, tišší než jindy. Udělala jsem si kávu a sedla si k oknu. Vlasy mi pokojně spadaly na ramena a já jsem si v nich prsty našla včerejší vlnu. V telefonu blikla zpráva.

„Dneska mám pauzu ve dvě. Vypadá to, že se Klára vrátí až zítra. Vzal bych vás na kávu… pokud byste měla chuť.“

Chvíli jsem četla slovo „chuť“ a připadala si, jako by mě někdo našel v místnosti plné lidí a řekl: Pojď, tady je světlo.

„Mám,“ napsala jsem. „Na kávu i na vás.“

Sešli jsme se v malé kavárně na rohu. Měl obyčejné bílé tričko, vlasy zvednuté do vzduchu a úsměv, který nic nezlehčoval. Sedli jsme si k oknu a nechali si donést dva cappuccina. Když mi před sebe postavil šálek s pečlivě nalitým srdíčkem v pěně, zasmála jsem se.

„Trénujete srdce denně, co?“ pošťouchla jsem ho.

„Jedno pořád,“ kývl k mým vlasům. „A druhé… se učím.“

Povídali jsme si o všem možném. O tom, kde se učil, jak ho baví proměny lidí víc než účesy, o jeho mámě, která mu říká, že ruce jsou dar, aby je používal pro radost druhých. O mně, o tom, jak už děti odrostly a já se učím sama sebe znova skládat z částí, které jsem cestou odložila. Nebylo v tom nic složitého a přesto jsem měla pocit, že se mě někdo ptá na věci, na které jsem si roky neodpovídala.

„Proč kadeřník?“ zeptala jsem se.

„Protože dotek je jazyk,“ řekl bez přemýšlení. „A protože je krásné vidět, jak se někdo v zrcadle potká s někým, kdo mu chvilku chyběl. Třeba jen decentně. Trochu světla, které už v něm bylo.“

„Včera jste ve mně rozsvítil víc než světlo,“ přiznala jsem a podívala se mu do očí. Neuhnuly.

„Včera jste mě učila, co je to odpovědnost za něčí důvěru,“ řekl tiše. „A dneska se vás chci zeptat… jestli tohle má být jen náhoda, nebo si to smím přát.“

Chvíli jsem hledala slova. Věk, rozum, všechna ta „co když“. Ale moje tělo, moje srdce, moje včerejší večerní hudba mluvily jednoduše.

„Smíte,“ řekla jsem. „Náhoda přichází, ale přání ji drží za ruku.“

Vyšli jsme ven, ulicí projel vítr a mně se vlasy rozvlnily přes ramena. „A mimochodem,“ zasmála jsem se, „ta linka… je přesně taková, jak jsem chtěla.“

„To je tím, že jste ji chtěla vy,“ pousmál se. „Já jsem ji jen nechal dýchat.“

Další dny se poskládaly s lehkostí, kterou jsem nečekala. V práci jsem se přistihla, jak se usmívám na monitor, doma jsem znovu vytáhla šaty, na které sedal prach, jen tak pro radost, a večer jsem si místo zpráv pustila hudbu a tančila sama v kuchyni. Psaní s Adamem bylo klidné a hravé. Nepotřebovali jsme velká slova, chtěli jsme pravdu. A doteky, když jsme byli spolu, měly svůj čas, svůj dech, svůj respekt. Žádné skrývání, ale ani žádné výkřiky. Jen dvě těla, která našla společný jazyk, a dvě mysli, které si rozuměly v tichu.







Jednou mi napsal: „Mám nové nůžky. Přijďte, ať je přemluvíme, aby vás milovaly.“

Šla jsem a zasmála se hned ve dveřích. On stál přesně tam, kde poprvé, zástěra, ruce, oči. A já jsem si uvědomila, že ten dům u parku už není jen salon. Je to místo, kde se potkávám s tou nejlepší verzí sebe. A s ním.

„Zítra jedu za babičkou na venkov,“ řekla jsem mu, když mi uhlazoval poslední pramen. „Má jablka, co voní létem.“

„Přivezete jedno?“ ošil se jako kluk.

„Dvě,“ přikývla jsem. „A vy mi za to slíbíte, že příště vezmete mě… nikam. Že zůstaneme tady a budeme potichu. Až se svět zase rozběhne, ať máme kam se vracet.“

Položil mi ruce na ramena a podíval se mi do očí. „Slibuju,“ řekl. A já jsem věděla, že ten příslib je víc než formalita. Byl to klíček k něčemu, co se teprve otevře.

Večer jsem seděla u okna, jablka ještě neuzrálá na větvích se leskla po dešti, a já jsem přemýšlela, kolik náhod ještě člověk potřebuje, aby uvěřil. Možná jen jednu navíc. Možná přesně tu, která zazvoní u cizích dveří a otevře je mladý muž v zástěře. A vy mu necháte sáhnout do vlasů. A on nahlédne trochu dál — jen tolik, kolik dovolíte. A svět se tím nezboří. Naopak, poskládá se nově.

Zítra jsem mu přinesla dvě jablka. A nechala jsem vlasy dýchat. A sebe taky. A cítila jsem, jak se všechno tiše skládá do budoucnosti, která se neslibuje nahlas, ale přesto je tady. V jemných gestech, v výměně pohledů, v tom, že víte, kde se potkáte příště. A že až se zrcadlo příště rozzáří, uvidíte v něm ženu, která si dovolila tančit — a muže, který jí k tomu jen podržel světlo.

A to stačí. Pro dnešek. Zítřek se nadechuje. A já s ním.

Podobné povídky