Byl to obyčejný den. Vlak zastavil na malé stanici a já se opřel o okno, ztracený ve vlastních myšlenkách. V tu chvíli se objevila – drobná postava s vlasy lehce rozcuchanými větrem, v rukou kniha a stará kožená taška. Posadila se naproti mně, a aniž by cokoli řekla, ponořila se do čtení.
Nemohl jsem si pomoct, oči mi sklouzávaly na její jemné rysy. Byla zvláštním způsobem krásná – ne okázale, ale přirozeně, jako by vůbec nevěděla, že někdo takový zájem vyvolává.
„Co čteš?“ zeptal jsem se po chvíli, abych přerušil ticho, které bylo až příliš svazující.
Zvedla oči. „Něco starého. Máš rád příběhy?“ odpověděla otázkou. Její hlas byl klidný, ale skrýval něco, co mě okamžitě přitahovalo.
Strávili jsme další hodinu tím, že jsme si povídali o knihách, životech a maličkostech. Byla mladá, zvídavá, ale zároveň měla v sobě jistou hloubku, kterou by člověk v jejím věku nečekal. Zjistil jsem, že miluje noční nebe, že ráda píše básně a že vlakem jezdí, protože jí dává prostor přemýšlet.
Jak cesta ubíhala, napětí mezi námi rostlo. Nebylo to jen nevinné povídání. Všiml jsem si, jak si zastrčila pramen vlasů za ucho a jak se její rty jemně usmály, když jsem řekl něco, co ji zaujalo.
V jednu chvíli se vlak otřásl a její ruka se lehce dotkla mé. Nebylo to schválně, ale ten okamžik byl intenzivnější, než by měl být. Naše pohledy se střetly a zůstaly viset o něco déle, než bylo nutné.
„Když jsme u příběhů,“ řekla tiše, „věříš, že některé náhody nejsou náhody?“
„Možná,“ odpověděl jsem, „některé věci se prostě stanou, protože mají.“
Byla to jen slova, ale v tu chvíli to byla pravda. A když vlak zastavil na další stanici a ona vstala, srdce mi pokleslo.
„Tohle je moje zastávka,“ řekla s úsměvem. „Možná někdy znovu?“
Než jsem stačil něco říct, zmizela mezi cestujícími. Seděl jsem na svém místě a díval se na prázdné sedadlo naproti.
Zůstala po ní jen vůně jejího parfému a otázka, co by mohlo být, kdybych se odvážil říct víc. Jak vlak pokračoval dál, přemýšlel jsem o tom, jak snadno se lidé mohou ztratit – a přesto zanechat stopu, která nezmizí.
Možná některé příběhy končí dřív, než začnou. Ale její úsměv ve mně zanechal něco, co mi nikdo nemůže vzít. A tak jsem snil o lásce, o náhodách a o tom, že jednou třeba najdu odvahu zachytit okamžik, než zmizí.
Podobné povídky
-
Kapitola 10: Oběť na zakázaném oltáři Slib, nebo spíše hrozba, kterou mi Vivienne dala předchozí noci v ložnici, se splnila do posledního písmene. Když nastal večer, Rudý salon byl opět zahalen do…
před 4 hodinami 4 42 2 -
"Tak jsem tady šéfe na tu výpomoc." Na sobě tílko na ramínka, krátkou sukýnku. "Šatna je tam vzadu. Hoď na sebe montérky a dělej. Máme moc práce." Vracím se. Na sobě montérkové laclače s zipem v…
před 24 hodinami 1 806 20 -
Co kdyby ten další byl lepší - přestali jsme žít a začali optimalizovat ? Kdy jsme se vlastně přestali potkávat? Ne psát. Ne lajkovat. Ne klikat. Potkávat. Dříve člověk někoho oslovil. Někdy…
včera 5 171 17 -
Dodnes myslím na ten pocit, jak mě mrdá obří chlupatý čurák nakloněnou do auta k německému prasákovi, který si platí 3000 za to aby si mohl pak čuchnout k mojí pořádně vymrdané a vystříkané kundě. …
včera 9 1218 35